Co to jest wersja z serwerem osadzonym

Z Czesne - pomoc i dokumentacja

Program Czesne pracuje z silnikiem bazy danych Firebird w wersji 2.5 (jest dołączony do wersji instalacyjnej)


Firebird wymaga instalacji w systemie. Jest ona zasadniczo bezobsługowa - po instalacji programu Czesne uruchamia się program instalacyjny serwera Firebird. Wystarczy w nim naciskać "dalej" i serwer zostanie zainstalowany i uruchomiony.

W niektórych przypadkach instalacja serwera Firebird jest utrudniona. Na przykład, gdy istnieje już w systemie Firebird w wersji starszej i z jakiegoś powodu nie można go odinstalować. Wtedy z pomocą przychodzi wersja programu Czesne z serwerem osadzonym. Serwer jest w nią wbudowany, nie wymaga instalacji i nie koliduje z ewentualnymi innymi wersjami Firebirda zainstalowanymi w systemie. Jednak, serwer w tej wersji uniemożliwia pracę wielostanowiskową. To znaczy - program nie jest w stanie podłączyć się do placówki której dane znajdują się na innym komputerze, oraz, inny program nie jest w stanie podłączyć się do placówki na tym komputerze.


Zalety wersji z serwerem osadzonym
  • Serwer nie wymaga instalacji ani konfiguracji
  • Serwer nie koliduje w żaden sposób z innymi wersjami Firebirda
Wady wersji z serwerem osadzonym
  • Praca wyłącznie na jednym stanowisku


Reasumując - gdy z jakiegoś powodu instalacja wersji podstawowej nastręcza problemów, zainstaluj wersję z serwerem osadzonym. Gdy kiedyś będzie Ci potrzebna praca wielostanowiskowa, musisz odinstalować wersję z serwerem osadzonym i zainstalować wersję podstawową. Podczas odinstalowywania programu dane placówek nie są usuwane.